x

Dalapro spackel

Huvudingrediensen i Dalapro färdigblandade väggspackel är dolomit (kalciummagnesiumkarbonat). Det är en bergart som hämtas under jord för att sedan krossas, malas och siktas till dolomitmjöl. Mjölet fungerar som fyllnadsmedel i spacklet.

Utöver fyllnadsmedel innehåller väggspackel bindemedel och vatten samt olika tillsatser som ger spacklet dess olika egenskaper, t ex vidhäftning, torktid, öppentid och kulör.

I lättspacklet har vi kombinerat dolomitmjölet med mikroskopiskt små, luftfyllda kulor, så kallade aluminiumsilikatsfärer.

Detta minskar spacklets tyngd och gör att det kan appliceras i tjockare lager, vilket är en fördel vid ojämna underlag. Eftersom lättspacklet väger mindre är det dessutom lättare att transportera. För att producera spackelsorter med olika egenskaper, varierar man proportionerna på de olika ingredienserna, olika recepturer. Vid tillverkning av Dalapro använder vi idag ca 150 kundanpassade recepturer.

En av utmaningarna vid tillverkning av spackel är att hålla samma jämna och höga kvalitet år efter år, trots att det innehåller naturliga råvaror vars egenskaper kan variera. Att vi lyckats behålla vår topposition som spackelproducent bland proffsmålare och färgtillverkare, är det bästa kvalitetsbetyg vi kan få.
 
 
 
 
x